Dostali sme pozvanie na podujatie spoločnosti BYD na Slovakia ring

Vďaka spoločnosti Delta-Truck sme na asfalte pretekárskej dráhy mohli sme testovať plne elektrické nákladné vozidlá spoločnosti BYD. Ako to vlastne je?

Publikovaný:

Vznikla zaujímavá situácia, v ktorej si mimoriadne dynamická spoločnosť BYD za svojho partnera na slovenskom trhu úžitkových vozidiel vybrala spoločnosť Delta-Truck s.r.o., miestnu dcérsku spoločnosť maďarskej spoločnosti Delta Truck Kft. Slávnostný podpis zmluvy sa uskutočnil 10. novembra na Slovakia ringu a pri tejto príležitosti sme mali možnosť vyskúšať dva menšie modely výrobcu, a to typy ETM6 a ETP3.

Pred testovacími jazdami však pán Isbrand Ho, výkonný riaditeľ spoločnosti BYD Europe zodpovedný za úžitkové vozidlá, predstavil čínsku spoločnosť, ktorá má v súčasnosti továrne na všetkých hlavných trhoch sveta vrátane Maďarska. Spoločnosť BYD bola založená v roku 1995 na výrobu batérií. V súčasnosti má viac ako 600 000 zamestnancov na celom svete, z toho 90 000 inžinierov. Pôvodný sortiment výrobkov sa tiež značne rozšíril a dnes je významným hráčom v odvetví elektrických vozidiel, ako aj v oblasti železníc, telekomunikácií a alternatívnej energie. O potenciáli spoločnosti v oblasti výskumu a vývoja svedčí skutočnosť, že každý týždeň patentový úrad prijme v priemere 75 jej vynálezov a inovácií.

Pozoruhodný je aj ich pokrok v automobilovom priemysle: v roku 2022 predali 1,86 milióna elektromobilov (osobných a úžitkových), čo je trikrát (!) viac ako v predchádzajúcom roku. Tento rok spoločnosť pokračuje podobným tempom a do konca októbra opustilo jej výrobné závody viac ako 2,37 milióna elektrických vozidiel. S celkovým počtom 5,7 milióna vyrobených kusov sa spoločnosť BYD stala svetovým výrobcom číslo jeden.

Už viac ako desať rokov vyrábajú úžitkové vozidlá a sortiment ich výrobkov siaha od dodávok až po ťažké nákladné vozidlá a luxusné autobusy, pričom zákazníkom dodali už viac ako 103 000 vozidiel. Spoločnosť Delta Truck s.r.o. Na Slovensku začne v novembri predávať tri produkty, z ktorých najmenší je dodávka ETP3, a práve o túto sa očakáva najväčší záujem. Zatiaľ sa môže objednávať v jednej veľkosti, v jednom prevedení, s nosnosťou 780 kilogramov, nákladovým priestorom 3,5 metra kubického a teoretickým zmiešaným dojazdom 233 kilometrov.

ETP3 bude používať rovnaké patentované, mimoriadne kompaktné batérie s vysokou hustotou energie ako osobné vozidlá spoločnosti. O jednu kategóriu vyššie sa predstavuje futuristicky vyzerajúci model ETM6 s dvoma rázvormi a flexibilnou karosériou s nosnosťou 3,64 – 3,81 tony. Dodáva sa s jedným balíkom akumulátorov a má dojazd 200 kilometrov, čo postačuje na rozvozy v meste.

Model ETH8 je najväčší v rámci sortimentu, takisto sa dodáva s dvoma rázvormi, a s nosnosťou 10 ton a dojazdom 250 kilometrov môže byť ekonomicky udržateľným základom pre komunálne a stavebné využitie. Skupina Delta, ktorá je v súčasnosti prítomná už v piatich krajinách, prirodzene využíva synergický efekt spolupráce. Súčasne so začatím predaja na Slovensku začala spoločnosť Viarent, člen skupiny, aj s prenájmom modelov BYD na maďarskom, slovenskom a českom trhu, samozrejme aj s vybudovaním servisného zázemia a celoštátnej pohotovostnej služby. Tešíme sa na prvé skúsenosti prevádzkovateľov a používateľov.

Megosztom másokkal

Prekvapenie z Turecka

Už nejaký čas sa špekulovalo o predstavení sólo verzií nových ťažkých nákladných vozidiel Ford Trucks. Chvíľu to vyzeralo, že by mohlo ísť o ďalšie modely radu F-Max, ale turecký výrobca prekvapil a prišiel s novým radom vozidiel F-Line. Ten nahrádza súčasný rad Cargo.

Chuťovky aj pohľad do budúcnosti

Ford Trucks sa už etabloval medzi silných hráčov, medzi nemeckými, švédskymi, talianskymi či holandskými už ponúka podobné limitované edície, zameriava sa aj na vlastný vývoj elektromobility a vstupuje aj do vývoja vodíkových pohonov.

Stabilné zázemie pre rozvoj

Kvôli čoraz výraznejšej medzinárodnej expanzii spoločností Delta-Truck Kft. a Viarent Kft. sa v záujme efektívnejšieho fungovania stala nevyhnutnou optimalizácia, štandardizácia a modernizácia obchodných procesov tejto skupiny firiem. Preto sa tieto dve spoločnosti dohodli so spoločnosťou SAP Hungary Kft. na zavedení systému riadenia spoločnosti a podpory predaja.

Dostali sme pozvanie na podujatie spoločnosti BYD na Slovakia ring

Vďaka spoločnosti Delta-Truck sme na asfalte pretekárskej dráhy mohli sme testovať plne elektrické nákladné vozidlá spoločnosti BYD. Ako to vlastne je? Vznikla zaujímavá situácia, v ktorej si mimoriadne dynamická spoločnosť BYD za svojho partnera na slovenskom trhu úžitkových vozidiel vybrala spoločnosť Delta-Truck s.r.o., miestnu dcérsku spoločnosť maďarskej spoločnosti Delta Truck Kft. Slávnostný podpis zmluvy sa … Continued